Aktuella lagändringar

  • Beslut om avgift till stabilitetsfonden
    Riksdagen röstade den 25 november igenom regeringens förslag till avgift till stabilitetsfonden. Stabilitetsfonden inrättades förra året i syfte att motverka allvarliga störningar av det finansiella systemet. Avgiften ska vara 0,036 procent av vissa delar av bankens eller institutets förpliktelser enligt balansräkningen. Avgiften införs från och med 2009, men endast halv avgift tas ut 2009 och 2010. Bestämmelserna om stabilitetsavgiften införs i lagen om statligt stöd till kreditinstitut.
  • Prissättningsbesked vid internationella transaktioner
    Från och med den 1 januari 2010 träder en ny lag om prissättningsbesked vid internationella transaktioner ikraft. Enligt den nya lagen får en företagare ansöka hos Skatteverket om så kallat prissättningsbesked. Prissättningsbeskedet ger möjlighet för företagen och berörda myndigheter att i förväg komma överens om principerna för prissättningen vid internationella transaktioner. 
  • Ny lag om tjänster på den inre marknaden
    Riksdagen röstade den 4 november igenom regeringens förslag till en ny lag om tjänster på den inre marknaden. Genom den nya lagen genomförs EU-direktivet om tjänster på den inre marknaden i Sverige. Syftet med direktivet är att förenkla etablering och fri rörlighet på tjänsteområdet samt stärka tjänstemottagarnas intressen. En rad justeringar av nuvarande bestämmelser inom de tjänsteområden som berörs av direktivets tillämpningsområde kommer också att införas. Lagändringarna träder ikraft den 27 december 2009.

Publicerad den 30 november 2009